Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Prameň života, alebo prameň lásky?

Piráti_z_karibiku_4_v_neznámych_vodách_poster_hlavnýUž dlhšie sa zamýšľam či názov filmu je Piráti Karibiku alebo Piráti z Karibiku. Len pre spresnenie si názvu filmu. Pretože sa používajú oba a oba majú iný podtón. Byť niekde a od niekadiaľ pochádzať je „nebe a dudy“. Ale to len tak na okrasu predtým ako sa pustíme do Roba 😀

Keď Gore Verbinski zistil, že to asi tým tajomnom trochu prehnal, dobre urobil, že nechal štvrtú časť tak. Veď boli sme trochu sklamaný Na konci sveta. Predstavovali sme si sofistikovanejšie pokračovanie, ktoré by rozpútalo vojnu nie len v Karibiku, ale aj v jazierkach či plesách v Tatrách. Ale Rob Marshall? Je hneď jasné, že po pozretí filmu si človek povie: „Nemal voľnú ruku“. A prečo ju nemal? Lebo neboli peniaze. A prečo neboli peniaze? Na to Vám neodpoviem ani ja (sám Johnny Depp zaplatil štábu 500 nepremokavých vetroviek, z jeho vlastnej dobročinnosti). Rob Marshall je umelec vo svojom druhu. Jeho umelecké a farebné cítenie je známe už dlhé obdobie. Aj keď muzikál Nine trochu pokašľal, vravel som si. Nič to. Zakolísal plameň. No vtedy som to možno ešte nebral tak, že ten plameň je možno na konci. Ale ani to nie je isté či nebol prievan. Ukradol Pirátom česť, Karibiku pocit nevoľnosti, vode život a jediné čo ostalo je to slovo „neznámy“.

Asi väčšina fanúšikov Johnnyho Deppa si všimla, že toto je doposiaľ jeho najkomickejšia rola a postava (aj keď sa mi najviac páčil vo filme Čo žerie Gilberta Grapea). Jack Sparrow to vo štvorke od začiatku nemá ľahké. Idú ho vešať. A Anglicko oslavuje. Tešia sa na túto (ako vravia v Čechách) „podívanou“. No vo chvíli, keď stiahnu vrece z hlavy väzňa, vieme že takto sa Jack zmeniť nemohol. Namiesto neho tam stojí Gibbs (Kevin McNally). Ale kdeže je Jack. Príde, a hneď na to urobí krásnu scénu na koňoch. Gibbsovi povie o prameni mladosti, a ten zas o tom, že sa niekto za neho vydáva v Anglicku. Ani Jack nie je neomylný a rieši veci s veľkou náhodou. Tak sa dostáva na palubu lode Pomsty kráľovnej Anny, ktorej kapitánom je Černofúz (Ian McShane) a prvý dôstojník je Angelica Malon (Penélope Cruz). Do honby za prameňom mladosti nebaží len Černofúz, ale taktiež Barbossa a aj Španieli.

Od filmu sa očakávalo mnoho. Rob Marshall chcel, aby sa vrátilo k postavám (prvý diel), k tomu čo sú, aké sú, a aké majú myslenie. Chcel vykresliť príbeh na postavách, ktoré hýbu dejom. V malej miere sa mu to podarilo, ale tiež vyznievali tieto postavy pre už zabehnutý žáner z dvojky a trojky trochu viac komicky. Najväčším ťažidlom ostane pre piatu a šiestu časť práve táto skutočnosť. No čo asi najviac divákov sklame, je 3D. Bol zbytočný. Ničím výnimočný. Ako keby ani nevedeli ako sa 3D má použiť a aké efekty by mal na plátne vytvoriť. Ak pozrieť si Pirátov z Karibiku 4 tak len vo formáte 2D.

Na druhej strane, aby som len nehovoril to zlé. Aj keď stred filmu zlyháva, začiatok a koniec je nie len napínavý, ale aj komický. Čím splnil úlohu nenudného, zatrpknutého pokračovania s mnohými dvojzmyslami a zvratmi. Verte, že ak viete, čo si myslíte, nemyslíte si to správne. Skrytosti je tu až až, a tak sa pekne pripravila pôda pre pokračovanie, teraz už tetralógie. Vo filme je aj jedna z najkrajších ľúbostných scén za posledné roky. Dokážem tu a teraz povedať, že jeden v kinematografii vôbec. Nikdy som nemal taký pocit, také zaľúbenie a také očakávanie ako pri láske kňaza a Syreny. Mal som v niektorých miestach až zimomriavky. A ako vravel Gandalf na Gluma: „Ten ešte zohrá v tomto príbehu dôležitú úlohu“. V to dúfam teraz ja.

Veľmi pekná a zaujímavá bola scéna s morskými pannami. Nádherne prepracovaná časť. Takto akosi som si ich predstavoval, keď som bol dieťa a režisér ma navrátil do krásnych časov snívania. Ale celkovo je tu množstvo scén, ktoré stoja za pozretie si (aj keď sa pri tom dalo omnoho lepšie využiť 3D). No aj tak nezabudnuteľný ostane záver, kedy ako vždy niekto sa ocitá sám na ostrove :D. A keď nie na konci v strede alebo začiatku určite.
Čo ale herecké výkony. Johnnyho asi veľmi premieľať netreba. Možno mu budem len trošku vyčítať ten už až veľmi prehnané „gay-„točka““ správanie. Na niektorých miestach je to nepotrebné, ale on do toho dal omnoho viac 😀 Ale za takú odmysliteľnú chybičku o predsa nehodíme do zlého svetla. To skôr začínam byť háklivý na herecké vystúpenia Penélope Cruz. Neviem či sa mi to len zdá, alebo si to všímajú aj iné kruhy „fandov“ pirátov, ale decentne kazila film. Pre mňa je to herečka z Vanilkového neba, kam zapasovala, herečka, ktoré je dvornou dámou Almodovara a európskej kinematografie, ale vôbec nie americkej. Jej spôsob hrania mi nesedí do štýlu komédia a keby som sa zamýšľal dlhšie, tak určite aj v niektorých iných by bola tým naštrbávajúcim ohnivkom. Žiaľ, budem s ňou musieť počítať aj v ďalších dvoch dieloch. A ak ju zabijú v najbližšom tak len jeden 😀 Určite by ale bodlo, keby sa táto celkom príbehovo odlišná časť filmu od prvých troch v nasledujúcej spojila a opäť by sme mali pokope aj Willa Turnera (Orlando Bloom) a Elizabeth Swann (Kiera Knightley). Ozaj cítiť, že tam niekto z nich chýba. Rovno povedané obaja.

Kto iný by sa mohol ujať hudby ako sám veľmajster Hans Zimmer. Myslím si, že čo bol Freddy Mercury v hudobnej sfére je Hans Zimmer v hudobno-filmovej sfére. Hudba preciťuje slabé miesta a tak dáva dojem uceleného filmu. To je tzv. majstrovstvo umelcov. Nikdy neodchádzam z kina, kým neskončia titulky, a dobre som urobil. Úplne na záver je tak, ako sa patrí, krátka dokrútka. Videlo ho na našom premietaní dokopy asi 10 osôb z preplneného kina.

MOJE POCITY:

Film priniesol nový pohľad na Pirátov, no nedostatočne vykreslil to čo chcel. Príbehovo je to lepšie ako 2 a 3 časť, pretože začína od „nuly“. Nepotrebujete k tomu predchádzajúce diely, aby ste sa vedeli orientovať. No aj tak to ma stále ďaleko od prvej časti. Dôvod, ktorý sa zväčša uvádza je ten, že sa točili dve časti zasebou (2 a 3) a práve to chcú urobiť aj pri 5 a 6. Hádam sa unormálnia a pochopia, že je to zlé. Písať narýchlo a bez ukončenia prvého filmu sa zamotajú ešte viac a nakoniec z Jacka bude žena, alebo dokonca opica.

★★★★★★★☆☆☆

Ohodnoť film aj ty!
Tvoje hodnotenie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
(59 hodnotení, priemer: 8,63 z 10)

TRAILER:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.