Animation špeciál: „Animáky“ na rok 2012-2013

Čo nás neminulo a čo nás čaká v roku 2013…

doba-ladova-zem-v-pohybe-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-1Moje sklamanie z „animáku“ Doba ľadová: Zem v pohybe (recenzia) ma viedla k tomu, aby som sa trochu poobzeral po jednotlivých štúdiách, či sú aj iné pripravované animáky na tom tak zle. Na moje prekvapenie, autori spomínaného filmu sa veľmi rýchlo prehupli do ďalšej rozprávky a 20th Century Fox prinesie už budúci rok animovaný film, ktorý nebude nutným pokračovaním ale originálom. Preto som sa rozhodol, že uvediem pár „animákov“, ktoré môžeme v najbližšej dobe očakávať. Samozrejme ku každému z nich máme aj trailer.

madagaskar-3-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-2Madagaskar 3 (recenzia) zatiaľ tohtoročný boj vyhráva a ostatnéDiary-of-a-Wimpy-Kid-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-3 animované filmy ostávajú v jeho tieni (Doba ľadová). Zatiaľ čo ľudia pomaly navštevujú v kinách priateľov Sida, Mannyho a Diega, do sveta sa dostal už druhý diel rozprávky Diary of a Wimpy Kid (Denník slabocha), ktorý je nášmu divákovi viac-menej neznámy. Už tento rok ale mieri s tretím celovečerným filmom označeným ako rodinná komédia. Greg Heffley je komiksový hrdina, ktorý bol ešte za mojich „mladých“ čias vyhľadávanou pochúťkou na trhu. Písal sa vtedy rok 2004 a túto postavu stvoril Jeff Kinney. Do dnešného dňa má príbeh deväť komiksových pokračovaní. Tretí diel, kedy sa opätovne z kresleného sveta dostáva do reálnej podoby, bude režírovať David Bowers, autor úspešného animovaného filmu Spláchnutý (Flushed Away, 2006) a Astroboy (2009). Je len na divákovi, či dokáže prinútiť distribučné spoločnosti, aby sme aj my mohli tento film zhliadnuť. Brave-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-4Možno stačí pridať len komentár a niekto sa toho predsa len ujme.

Cez leto sa rozprávky z kín vytratili úplne, ale jeden predsa len došiel ešte pred začiatkom školského roka 2012/2013. Brave (Neskrotná, 23.08.2012, Mark Andrews a Brenda Chapman) nás zavlečú do minulých čiasFinding-nemo-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-5, keď ešte po poliach behal Robin Hood a na koberci lietal Aladin, kedy Shreka ešte nik nepoznal a kocúr v čižmách bol len obyčajným kocúrom. Vtedy sa zrodila hrdinka, ktorej dali meno Merida. Je iná ako ostatné dievčatá, nespútaná, odviazaná od tradícií. Je to bojovníčka, ktorá ide vlastnou cestou a digitálnym spracovaním od Pixaru. Recenziu čítajte tu: http://www.feelingmovies.sk/2012/neskrotna/12857

Od 20.09.2012 uviedol Saturn najznámejšiu rybičku Nema. Tentoraz Hľadá sa Nemo (Finding Nemo, Saturn), ktorý mal filmovú premiéru pred deviatimi rokmi, bude obohatený o 3D verziu a do dnešných dní sa považuje za veľmi obľúbenú filmovú postavičku z dielne štúdia Walta Disneyho.

Paranorman-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-6Pretože sa bude blížiť Halloween (a predsa len ten čas uteká) dôjde nejakou náhodou v období od septembra do novembra k návalu filmov s fantasy až hororovou atmosférou. Hororovú jeseň otvoril 13.09.2012 „animák“ ParaNorman (Norman a duchovia, 2012, Tatrafilm) od režisérov Sama Fella (Spláchnutý) a Chrisa Butlera. V Massachusetts majú problém. Mestečko obiehajú zombies. Obyvatelia si nevedia poradiť a oslovujú mladého chlapca Normana, ktorý bez problémov hovorí s duchmi. Či je to prijemné alebo nie, ujme sa prosbe mesta, za čo ho čaká boj nie len so zombies, ale aj čarodejníkmi a duchmi. Myslíte si, že sa mu mesto pred kliatbou nepodarí zachrániť? hotel-transylvania-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-6

Od 04.10.2012 sa premietal Hotel Transylvánia (Hotel Transylvania, 2012, ITAFilm) od režiséra mnohých animovaných filmov Genndyho Tartakovského. Jeho „animáky“ neklesajú pod hranicu hodnotenia 70% a za jeho chrbtom stoja také diela ako Star Wars: Clone Wars (2003), Dexter´s Laboratory: Chicken Scratch (2002), či Korgoth of Barbaria (2010). Drakula je vlastníkom hotela, milujúcim otcom a sem-tam tým pôvodným Drakulom na dôchodku. Hotel je pre oddych príšer z celého okolia. Jedného dňa tam zablúdi človek, mládenec, ktorý opustil rodinné hniezdo a túla sa po svete. Zaľúbi sa do Drakulovej dcéry Mavis, ktorá ďaleké hranice nepozná. A podľa otca by ani nemala. Nemyslím si, že v Hoteli Transylvánia bude chýbať Frankenstein, ale určite nie v podobe starého filmu Tima Burtona. Ten prišiel s nápadom prerobiť svoj film z roku 1984 na animovanú rozprávku. Frankenweenie-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-7Či to bude vlastné vykrádanie (čomu by som sa u Tima Burtona v poslednej dobe ani nedivil), alebo pracovný oddych pred ďalším projektom pomaly zabudnutého Pinocchia, nemôžem zatiaľ posúdiť. „Animák“ Frankenweenie 3D sa dostane na plátna kín od distribučnej spoločnosti Saturn 11.10.2012. Victor Frankenstein miluje filmovanie a v rodinnom prostredí je jeho hlavným hrdinom Sparky. Toho ale po poslednej „premiére“ zrazí auto a je pochovaný na cintoríne domácich miláčikov. V škole Victora na hodine biológie prekvapí oživenie žaby elektrickým prúdom (pre detailistov šok). Sparky ožíva, z krku mu vyrážajú štemple, neustále vedie elektrický prúd a susedia sa ho boja. Úlohou je, aby Victor presvedčil okolie, že je to stále ten istý miláčik, ktorý ich bavil na jeho filmoch.

legendárna-partia-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-8Najväčším lákadlom pre mňa je ukážka filmu Rise of the Guardians (Legendárna partia, 2012, Tatrafilm), ktorý sa dostal na plátna kín posledné novembrové dni. Spojí sa dobro proti zlu. Aj keď to dobro má potetované ruky a vedie ho sám Santa Clause, prvotné sú deti, v ktorých sa prebúdza strach. Tak sa k Santovi pridávajú Veľkonočný zajac, Zúbková víla, Sandman a Jack Frost. Wreck-It-Ralph-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-9Už to nie sú tie obyčajné postavičky z detských knižiek ale superhrdinovia, ktorí chcú poraziť zlo v podobe Pitcha, a tak zbaviť svet strachu.

Celkom zaujímavá rozprávka, ktorá brázdi slovenské kiná je Wreck-It Ralph (recenzia) (2012, Forum Film SK), zavítala do kín 06.12.2012 a bude sa snažiť na Mikuláša zhrabnúť čo najviac peňazí. Možno aj oprávnene. Wreck-It Raplh je herná postavička, ktorá sa dostáva do úzkych a už ju nebaví byť tou zlou. Všetci milujú Fix-It Felixa z jeho hry, pretože je ten dobrý. Tak sa Ralph rozhodne pre nový život a z hry odchádza. To ale ešte netuší, že vypustí „gamového“ zabijaka, ktorý ohrozuje ostatné počítačové hry. Milý námet, veď aj naše počítačové postavičky majú určite svoj vlastný život, keď práve nemusia hrať tú ich hru.

Epic-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-10

Rok 2013

Na rok 2013 je ohlásených niekoľko animákov. Epic (Kráľovstvo lesných strážcov, 2012, Tatrafilm) odštartuje slovenskú premiéru 30.05.2013. Despicable-me-2-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-12O čom to bude, môžeme sa zatiaľ domnievať, ale spracovaný trailer zatiaľ vyzerá celkom zaujímavo. Aspoň z krátkej ukážky som sa dozvedel, kto v lese poškodzuje stromy, a prečo majú niekedy na svojich konároch nádorové tvary.

04.07.2013 taktiež od Tatrafilmu dokráča zloduch Gru v animovanom filme Ja, zloduch 2 (Despicable Me 2, 2013), ktorý režírujú autori prvej časti. Zatiaľ nevieme čo majú za lubom, ale ukážka zatiaľ veľmi neohromuje. Najväčším lákadlom roku 2013 budú Monsters, a.s. Monsters-university-recenzia-special-novinky-animák-animation-film-feeling-movies-11v novom pokračovaní s názvom Monsters University (Univerzita pre príšerky, 2013, premiéra 15.08.2013 Saturn) od pôvodného autora Cars Dana Scanlona. V tomto pokračovaní sa dozvieme ako sa Mike Wazowski a James P. Sullivan stali priateľmi aj napriek ich duševnej rozličnosti. K posúdeniu bude určite stačiť ukážka, ako sa na filme pracuje a čo doposiaľ animoví technici vytvorili. Z môjho pohľadu je to zatiaľ na dobrej ceste.

Čo všetko z animovanej tvorby príde na trh v roku 2013 určite uvedieme a už teraz sa na to tešia autori a milovníci filmov z Feeling Movies.

A na ozajstný záver tohto článku vám ponúkame animovanú dokrútku zo svadby Rapunzel a Flynn (The Tangled, 2010).


TRAILER:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.