Výsledky Oscarov 2012

PREJSŤ NA VÝSLEDKY >>

84. Oscarová noc za nami!

oscars-2012-vitazi-winners-oskary-vysledky-feelingmovies

Večer sa, ako už je zvykom, otvoril videozostrihom nominovaných filmov za hlavnú kategóriu a známejších snímkov. V ňom tohtoročný moderátor 84. udeľovania Oskarov, Billy Crystal, neprekonal vtipnejšie minuloročné otváračky.

Začiatok bol okamžitý a svižný, vyhral ho Hugo s dvoma Oscarmi. Politický začiatok tiež nechýba. Irán za A Separation, prišiel po Oskara za cudzojazyčný film, a čierna herečka budú asi porote vyčítané, no vo svete to zúri. Za zvuk, nové zvuky a mix zvuku opäť Hugo (ďalšie dva zásahy). Za strih odbili poďakovanie strihači filmu Muži, ktorí nenávidia ženy, ktorí nenávidia aj ďakovačky.

Akrobati zo Cirque du Soleil vzdali pred prestávkou hold zlatej ére filmu a dali tušiť vplyv francúzskeho snímku The Artist na akademickú obec.

Robert Downey Jr. dostal vlastný vstup s Gwyneth Paltrow, no veľmi nepobavili. Chris Rock pri odovzdávaní za animák povedal pár vydarených skutočných vtipov a Oskara vyhráva… Rango (Verbinski a Depp), kde dávali väčšie šance Kung Fu Pande 2. Vizuálne veci zobral (doslova) Hugo.

christopher-plummer-oscar-2012Christopher Plummer za potlesku a standing-ovation preberá svoju prvú sošku za vedľajšiu mužskú úlohu. Starší diváci určite vedia, koľko už mal príležitostí (dve).

Zároveň vieme, že Harry Potter, posledný diel celej veľa–ógie už nezíska nič.
Po tomto ročníku sa budú dookola omieľať skladby soundtracku z The Artist – ďalší Oscar za hudbu. Potom prišli „komici v bielom“ s činelmi (Will Ferrell a blázon z Pařby ve Vegas – Zach Galifianakis) a predstavili najlepšiu pieseň z The Muppets. Medzitým trochu nostalgie v podobe „kinovej letušky“ rozdávajúcej pop corn cez pauzu.

Angelina Jolie vyhlásila Naj adaptovaný scenár, ktorý vyfúkli traja scenáristi (The Descendants) a za Best pôvodný scenár sa tešil zisku plešouna predpovedaný Woody Allen za Midnight In Paris.
Poriadne zo zadu sály si prišli po cenu tvorcovia krátkeho dokumentu Saving Face, ktorý sa venuje popáleninám tváre kyselinou a možnosťami riešenia v plastickej chirurgii (na HBO budete môcť vidieť). Skutočnú radosť z výhry si dokázali užiť víťazi krátkeho animovaného filmu The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore. Pred breakom zase rozdávačky pop corn-u…

Po prestávke nasleduje „dôležita“ kategória za réžiu a začíname upevňovať názor, že večer má podľa predpovedí patriť francúzskemu filmu The Artist. Meryl Streep (samozrejme tiež nominovaná, už štrnástykrát) prišla uviesť držiteľov Governors cien, medzi ktorými bola i Oprah.

Za veľmi želateľnej atmosféry spevu a zboru odsvietila projekcia obrázkov ľudí, ktorí nás opustili zakončená spomienkou na Elizabeth Taylor (Kleopatra, 1963).
Opäť nápadité video zložené z hercov otvára ďalšiu sekciu, ktorí približujú svoje zážitky z filmov. Medzi nimi napríklad P.S. Hoffman, alebo E. Norton, J. Roberts a iní.

Hlavná mužská úloha nepriniesla prekvapenie a po cenu prišiel Francúz Jean Dujardin (Artist). Tomuto šarmantnému nehovoriacemu hercovi prial takmer každý. Gary Oldman Oskara nedostal. The Artist doháňa Huga, mimochodom je to prvý čierno-biely film od Schindlerovho listu (1993) na Oskaroch.

Colin Firth je po roku späť, vzdáva hold nominovaným herečkám za hlavnú úlohu a cenu predáva Meryl Streep, ktorá je šokovaná… Škoda, že film nie je taký dobrý. Týmto sa dostáva do siene oficiálnych legendárnych hercov, najmä s počtom Oskarov.

the-artist-winner-oscar
Tom Cruise sa prišiel ukázať a o trochu bližšie predstaviť deväť najväčších snímkov (Best Picture). Francúzske šampanské sa pomaly môže otvárať, producent prišiel prevziať Oskara za Best Picture aj s celou posádkou filmu The Artist. Ďakovanie ako aj celý večer sa niesli v pokojnom duchu. Dobré ráno, dobrú noc a o rok zase dovidenia !


Víťazi:

BEST PICTURE (Najlepší film)
Artist (recenzia)

BEST DIRECTOR (Najlepší režisér)
Michel Hazanivicius za film Artist

BEST ACTOR (Najlepší herec v hl. úlohe)
Jean Dujardin – Artist.

BEST ACTRESS (Najlepšia herečka v hl. úlohe)
Meryl Streep, The Iron Lady

BEST SUPPORTING ACTOR ( Najlepší herec vo vedľajšej úlohe)
Christopher Plummer, Beginners

BEST SUPPORTING ACTRESS (Najlepšia herečka vo vedl. úlohe)
Octavia Spencer – The Help (recenzia)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY (Najlepší orig. scenár)
Woody Allen, Midnight in Paris (recenzia)

BEST ADAPTED SCREENPLAY (Najlepší adapt. scenár)
Alexander Payne, Nat Faxon and Jim Rash, The Descendants

BEST ANIMATED FEATURE (Najlepš animovaný film)
Rango (recenzia)

BEST ART DIRECTION (Najlepšia výprava)
Hugo (recenzia)

BEST CINEMATOGRAPHY (Najlepšia kamera)
Hugo

BEST COSTUME DESIGN (Najlepšie kostýmy)
The Artist

BEST DOCUMENTARY FEATURE (Najlepší dokument)
Undefeated

BEST DOCUMENTARY SHORT (Najlepší krátky dok. film)
Saving Face

BEST EDITING (Najlepší strih)
Kirk Baxter and Angus Wall, The Girl With the Dragon Tattoo

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM (Najlepší zahr. film)
A Separation

BEST LIVE ACTION SHORT (Najlepší krátky film – hraný)
The Shore

BEST ANIMATED ACTION SHORT (Najlepší krátky film – animovaný)
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

BEST MAKEUP (Najlepší make-up)
Iron Lady

BEST ORIGINAL SCORE (Najlepšia hudba)
Ludovic Bource, The Artist

BEST ORIGINAL SONG (Najlepšia pieseň)
“Man or Muppet” z filmu The Muppets (recenzia)

BEST SOUND EDITING (Najlepší strih zvuku )
Hugo

BEST SOUND MIXING (Najlepší mix zvuku)
Hugo

BEST VISUAL EFFECTS (Najlepšie vizuálne efekty)
Hugo

zdroj: Oscar.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.