3. ročník Be2Can

Filmy, ktoré žijú. Filmy, ktoré ponúka Kino Film Europe

be2can-3-rocnik-film-festival-movie-feeling-movies-poster-1Po roku je späť! Filmový festival Be2Can vstupuje už zajtra do tretej dekády. Jedinečný festival toho najlepšieho z Berlinále, Benátok a Cannes zahltí naše umelecké kiná v 21 mestách na Slovensku. Postupne prejde festival jednotlivými kinami a v prípade, žeby ste nestihli niečo v jednom meste, máte stále možnosť odcestovať do mesta v blízkosti Vás, lebo posledné premietanie bude 30.11 v kine Nova v Seredi.
My sa zameriame predovšetkým na Bratislavu (festival prebieha v dňoch 24.-30.10. 2016) a postupne budeme informovať o filmoch, ktoré zavítajú aj do Vašich miest. A teraz vyťahujeme oficiálnu správu čo nás tento rok čaká a neminie:
13 filmov – 13 filmových zážitkov – v 3 kinosálach Kina Film Europe.

Otváracím filmom Be2Can 3 je nemecká komediálna dráma Toni Erdmann (už 24.10.2016 o 17:30 Kino Film Europe) režisérky Maren Ade, ktorá v Cannes patrila k najväčším favoritom na Zlatú palmu. Očarila divákov nielen v Cannes ale aj v Karlových Varoch a je čerstvým nominantom Nemecka na Oscara.

Tretí ročník Be2Can prináša novinku – MasterClassy a Okrúhle stoly – priestor pre stretnutia a diskusie s niekoľkými profesionálmi k vybraným filmom a témam.
MasterClassy budú viesť dvaja renomovaní českí filmoví publicisti, dramaturgovia Be2Can, známi aj ako autorská a moderátorská dvojica filmovej relácie Čelisti v českom Rádiu Wave Vít Schmarc a Aleš Stuchlý. V piatok 28.10. v Kine Mladosť bude po projekcii filmu American Honey MasterClasss 01 Víta Schmarca s názvom Krehké svety za sklom o talentovanej britskej režisérke Andree Arnold. Začiatok projekcie 18:00, začiatok MasterClass 20:45.
Morálna imagináciav pohybe – MasterClass 02 – je naplánovaný na sobotu 29.10. v Kine Film Europe, povedie ho Aleš Stuchlý a bude sa venovať tvorbe Bratov Dardennovcov, vrátane ich najnovšieho filmu – sociálnej detektívke Neznáme dievča (nominácia na Zlatú palmu Cannes 2016). Začiatok projekcie 18:15, začiatok MasterClass 20:05.
V piatok 28.10 v Kine Film Europe uvedie spisovateľ a publicista Michal Hvorecký film Toni Erdmann. Začiatok projekcie 19:00, začiatok diskusie 20:30.

V spolupráci s Denníkom N sme pre Vás pripravili dva Okrúhle stoly . V utorok 25.10. po projekcii tuniského filmu Hedi si redaktor Mirek Tóda pozval na diskusiu špecialistku na Blízky východ Mgr. Emíre Khidayer, PhD. a Jamila Sbenatyho, projektového manažéra a odborníka na arabský svet. Začiatok projekcie 19:00, začiatok diskusie 20:30. Ďalší okrúhly stôl bude v piatok 28.10. v Kine Film Europe po projekcii nemeckého filmu 24 týždňov. Redaktor Otakar Horák si na diskusiu pozval psychoterapeutku Petru Klastovú – Pappovú, odborníčku na Downov syndróm Máriu Šustrovú, a Petra Sýkoru, riaditeľa Centra pre bioetiku. Začiatok projekcie 18:45, začiatok diskusie 20:30.

be2can-3-rocnik-film-festival-movie-feeling-movies-4Tento rok máte opäť jedinečnú príležitosť vidieť aj filmy, ktoré sa odpremietali minulý rok. Jedným z takých je Taxi Teherán od režiséra Jafar Panahí, ktorý dostal zákaz natáčania filmov vo svojej krajine. Tak trochu prekabátil systém a celý film natáčal z taxíka, kde ukazuje jedinečnosť svojich príbehov, humoru a hlavne života v Teheráne. Druhým z minuloročných filmov je Dve dni, jedna noc v hlavne úlohe s uznávanou herečkou Marion Cotillard, ktorá rieši zložitý sociálno-situačný problém. Do tretice sa opätovne predstaví film Victoria od Sebastiana Schippera. „Jedno mesto. Jedno dievča. Jedna noc. Jeden záber. ”Strhujúci jednozáberový útek berlínskou nocou, ktorá všetko zmení. Victoria (Laia Costa) je mladá čašníčka z Madridu, ktorá do Berlína prichádza pracovať a užívať si nočný život. Na konci jednej párty stretne milo vyzerajúceho Sonneho (Frederick Lau) a jeho trojlístok kamarátov z mokrej štvrte. Ale namiesto mátožného opileckého rána čaká mladú Španielku adrenalínová jazda metropolou, namiesto kocoviny boj o holý život. Jedným zo známejších filmov, ktorý sa objaví aj v rámci projekcie Neon Demon, ktorý sa šplhá po najlepších priečkach. Určite si nenechajte ujsť film Frankofónia. Na pozadí nemeckej okupácie Francúzska skúma režisér vzťah medzi umením a mocou a pýta sa, čo nám kultúra hovorí o nás samých. Jeho historická filmová esej je nekonvenčnou prechádzkou parížskym múzeom Louvre, ktorým diváka sprevádzajú Napoleon a Marianne ako alegorický symbol Francúzskej republiky. Louvre tu popri riaditeľovi Jaujardovi a kunsthistorikovi Metternichovi funguje zároveň ako tretia hlavná postava – úchvatná kulisa i úložisko svetovej kultúry.be2can-3-rocnik-film-festival-movie-feeling-movies-5 Film, ktorý si budú chcieť pozrieť všetci fanúšikovia filmu je Zďaleka. Netradičná romanca o dvojici mužov, ktorých rozdeľuje priepasť veku, spoločenského postavenia i životných skúseností. Päťdesiatnik Armando si na ulici vyhliadne Eldera, problémového mladíka, ktorý sa s ťažkosťami pretĺka na okraji spoločnosti. Čo začne ako pouličná prostitúcia, sa náhle zmení na takmer mlčanlivý a nevyrovnaný vzťah, v ktorom sa obaja aktéri snažia prekonať prvotný odstup a jazvy z vlastnej minulosti. Režisér Lorenzo Vigas vo svojom debute pracuje s dôslednou dištancovanosťou, úsporným rozprávaním a pôsobivými kulisami caracaskej periférie. Búrlivý vzťah sa tak mení na znepokojujúci sled nedohovorených útržkov, ktorých sila spočíva práve v odstupe, ktorý si film od svojich postáv udržuje. Divácky náročná, ale nesmierne pôsobivá snímka si odniesla z minuloročného festivalu v Benátkach hlavnú cenu – Zlatého leva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.