88. ročník odovzdávania prestížnej ceny Oscar už tento večer

Komu dávate hlas Vy?

Feeling-movies-oscar-2016-winner-movie-sk-1Je predvečer odovzdávania cien Oscar, v poradí je to už 88. ročník. Podarí sa Akadémii navrátiť svoju dôstojnosť, alebo podľahne opätovne zvláštnym zákulisným ťahom? Túto otázku si kladie asi každý jedinec, ktorý sa aspoň diaľkovo pozerá na túto filmovú show. Jednu sme si už užili v podobe Zlatých glóbusov, žiaľ nie vždy táto akcia predznamenáva aj úplného víťaza. Čo tento rok zaujme? Dráma? Komédia? Romantika? Či niečo šialené … uvidíme zajtra večer, poprípade už o 24 hodín.

Už niekoľko dní sledujem pár stránok, ktoré dookola omieľajú ceny Oscarov. Zväčša sú to bulvárne plátky, ktoré si takto zabezpečujú sledovanosť z hľadiska módy a drobných/veľkých faux pas. Potom je tu jeden alebo dva plátky v „národných“ novinách, ktoré dokola omieľajú stále to isté, preč má a prečo nie nejaký film vyhrať. A niekedy mi ozaj chýba triezvy pohľad na daný film zo všetkých štruktúrno-dramatických hľadísk. O to sa dnes, a hlavne tak neskoro neopovážim písať ani ja. Ja by som sa len rád zastavil pred filmami, ktoré tento rok budú bojovať o Oscara a prečo by si zaslúžil ten-ktorý film cenu.

Feeling-movies-oscar-2016-winner-movie-sk-3

Ak by bolo hodnotenie len na mne, tak tento rok by som vyzdvihol Mad Max a jeho Zbesilú jazdu. Nie je zložité odpovedať prečo. Film po rokoch dokázal vyzdvihnúť túto pôvodne komixovú postavu a dal príbehu smer, ktorý chýbal pri poslednej časti Mad Maxa s Tinou Turner. Aj keď sa do príbehu zavŕtal ľúbostný príbeh, skončil presne tak ako sme to neočakávali. A tým ukázal George Miller, že stále má nadhľad nad príbehom a nedobehol ho tak ako mnohých autorov, ktorý natáčali pokračovanie. Všakže Star Wars? A keďže pred dvoma rokmi Vlk z Wall Street nevyhral v piatich kategóriach ani jednu cenu (poukazujem na to, že tento rok ich má film s Leonardom DiCapriom 12 nominácii), tak neverím, že film Stávka na neistotu bude skôr dobrosrdečný pozdrav stále neutíchajúcej ekonomickej kríze v USA. A sme doma pri spomínanom Leonardovi. Čo len s ním zas tento rok bude? Revenant – Zmŕtvychvstanie je ozaj filmom, ktorý si zaslúži videnie, môže zaujať príbehom a  osobnosťou bytia. Alejandro Gonzalez Iňárritu si možno vyčerpal minuloročné šťastie, ale v každom prípade, aspoň ten Leonardo by mohol dostať cenu, aj keď bol postavou mnoho iných a lepších filmov. Pri tomto hercovi mám niekedy pocit, že si naň niekto z „Akadémie“ zasadol. A vyzerá to tak, že 100% tých jednoduchých  fajnšmekrov zo spoločnosti  Akadémie vie vždy najlepšie, čo je dobré. Dúfam len, že Matt Damon ostane zabudnutý presne tak isto, ako ho nechali na Marse, a hádam to nebude nik zachraňovať v poslednej chvíli. A predsa, Matt už toho zlatého Oscaríka má. Tu mi ostávajú posledné dva filmy a to Spotlight. Samozrejme na konšpiračný večer film je vynikajúci, aj keď námet čerpá z faktov. Ale to herectvo, to presvedčenie. Neviem. Jediné, čo som filmu veril bolo to, že tí kňazi ozaj zneužívali deti. A to bolo ukázané ozaj pekne. A film Izba … no ďalší dramatický príbeh, ktorý si zakladá na reálnosti. Maximálne môže súťažiť v pozícii hlavná herečka Brie Larson. Tu si ešte trochu zabŕdnem do Tarantina a jeho filmu Osem hrozných. Ale že Oscar za vedľajšiu ženskú postavu? O hudbu určite zabojuje. A ten zvyšok? Môžem povedať len že hold-smola.Feeling-movies-oscar-2016-winner-movie-sk-4

 

Z tých cudzojazyčných filmov určite držím palce našim južným susedom za film Saulov syn a úplná apatia citov, ktoré sa do vás vnárajú celú dĺžku premietania. Uvidíme do akej miery zabojuje Eddie Redmayne a jeho Dánske dievča. Škoda len, že ho nenominovali v kategórii Hlavná ženská postava. Aj keď pri tomto mladom jedinečnom hercovi mám pocit, že ho viacej pretláčajú ako DiCapria. A určite posledná moja zástavka bude pri animákoch. Keď sa tak na tieto filmy pozerám, bude bitka len medzi dvoma filmami. V hlave a Anomalisa. Jeden je neuveriteľným jednoduchým pohľadom do zložitého myslenia človeka, druhý je o uniformite okolia, v ktorom si hľadáme človeka, ktorý je pre nás výnimočný. Dávam prednosť filmu Anomalisa.

MOJE POCITY:

Tak toto bol krátky pohľad na najbližšie chvíle čoskoro uskutočneného slávnostného večera. Tento večer nie je výnimočný len pre Ameriku, ale aj pre Feeling Movies. Po dlhých rokoch možno už budúci ročník budeme v online kontakte a takýmto spôsobom trochu oživíme Slovenský záujem o filmové ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.