Inferno

Inferno môže jedinec zažiť aj priamo v kine.

inferno-movie-tom-hanks-feeling-movies-film-movie-novinky-3Inferno – to je profesor Langdon, pekná žena po jeho boku, záhady, hlavolamy, závod s časom a veľkolepá hrozba na záver. Je ešte s čím prekvapiť v tomto koncepte? A je s čím zároveň sklamať?

Po ôsmych rokoch sme sa dočkali ďalšieho filmového príbehu z pera Dana Browna s ikonickým názvom Inferno. „Starý známy“ Robert Langdon, v podaní Toma Hanksa, nás tentokrát povodí uličkami Florencie, Benátok a Istanbulu po stopách renesančného spisovateľa Dante Alighieriho.

Príbeh sa odlišuje od predošlých snímok natočených podľa Brownových kníh, pretože Langdon sa stáva súčasťou záhady a nielen pozorovateľom a „lúštiteľom“. Na začiatku príbehu sa budí s amnéziou a my(ak sme to nečítali) netušíme, čo je sen, realita, halucinácia a už tradične – kto je dobrý a kto zlý. Profesorove vízie sú natočené akčne, s hororovým nádychom a ukazujú nám modernú verziu pekla s niekoľkými počiatočnými indíciami. Príbeh teda nepozostáva len zo záhady okolo Danteho Pekla, Boticelliho maľby a zlovestného vírusu, ale aj z lúštenia Langdonovej straty pamäte a toho, čo sa mu vlastne stalo, pretože výnimočne ani on nevie. Dan Brown si pre námet vyberá vždy aktuálnu tému, pričom tentokrát ide o preľudnenie planéty a jej drastické riešenie vírusom, ktorý by mal ľudstvo „preriediť“. Získava plus body za nenáboženskú tématiku a podkladanie reálnymi faktami a grafmi, vďaka ktorým odchádzame z kina s myšlienkami o morálke, pravde a tak trochu aj so zvrátenými nápadmi na riešenie tejto „krízy“.

Tom Hanks and Felicity Jones star in Columbia PIctures' "Inferno."

Na oscarového Toma Hanksa sme si v postave profesora Langdona zvykli už v predchádzajúcich filmoch a svoje obsadenie obhajuje aj po tretíkrát veľmi príjemne, nevtieravo a sympaticky. Pri Inferne mal o niečo ťažšiu úlohu, pretože bystrý a vynaliezavý profesor zrazu stratil pamäť, je dezorientovaný a netuší, čo sa mu vlastne stalo. Aj túto časť postavy spolu s halucinačnými scénami zvládol však na výbornú. Tak ako Bond má svoju bondgirl, podľa zvyku má Langdon svoju Langdon girl, tentokrát ňou je Felicity Jones. Knihofilov hnevá, že jej postava Sienna mala byť blondína s vlasmi vo vrkoči (a celé to vlastne mala byť len parochňa), inak však jej nie je veľmi čo vyčítať. Žiaľ, ani chváliť, pretože jej postava zaniká v plochosti scenára a existuje len účelovo. Omar Sy mierne osviežuje film, ale nie je to ten široký úsmev, ktorý si nás získal v Intouchables, pozícia drsného chlapa v obleku mu príliš nesadla.

Prelínanie reality s Langdonovými halucináciami je spravené tak, aby aj divák mal pocit neistoty, stratenia a nejasností okolo príbehu. Nestíha zachytávať komplexné obrazy a hľadá v nich aspoň záblesky, avšak tento koncept je prítomný počas celého filmu a začne byť značne otravný a vyrušujúci príliš skoro. Kamera sa venuje viac detailom, dialógom, chýba nám tradičná dávka záberov na historické pamiatky a celé mestá, v ktorých Langdon lúšti záhady. Je to škoda, pretože navštevuje fascinujúce miesta vo Florencii a ďalších mestách a je to tak trochu dôvod, prečo sa tešíme na filmové prevedenia Brownoviek. Musíme na záver ale vychváliť zvuk, pretože soundtrack, ako už tradične, znel pod taktovkou Hansa Zimmera a opäť dokázal vyvolať pocity a veľkoleposť, ktoré zameškala kamera, scenár a dej.

Inferno je povinnou jazdou Brownových čitateľov, ktorí však budú sklamaní zo zmeneného deja a najmä z vymysleného konca na americký spôsob. Film má čo ponúknuť bežnému publiku, popcornová akcia, efekty a nejaké to napätie sú prítomné, ale netreba čakať viac. Na rande, kde film nikdy nedopozeráte, je ideálny, ale nie, ak plánujete ísť do drahého kina a ešte si to chcete aj naozaj užiť.

MOJE POCITY:

Asi bola chyba pred filmom čítať knihu a mať akékoľvek očakávania. Po filme mi ostal horký, neurčitý pocit znechutenia a zmätenia a oproti predošlým dvom dielom si ho zrejme nepozriem znova.

★★★★★½☆☆☆☆

Ohodnoť film aj ty!
Tvoje hodnotenie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
(1 hodnotení, priemer: 2,00 z 10)

TRAILER:

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.